Varis Nedir?

Varis Nedir?

Varis Nedir?

Varis Nedir?

Varis; bacaklardaki derinin altında bulunan toplardamarların genişlemesi ile meydana çıkan sağlık sorunudur.

Varis Nedir?

Bacaklarda bulunan toplardamarlar kalbe giden kirli kan akışının düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu damarların içindeki kapakçıklar ise kan akışının sağlıklı bir şekilde kalbe gitmesini ve kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde akciğerlere ve kalbe taşımayı sağlar. Ancak bu kapaklarda hasar oluşması neticesinde ise varis adı verilen hastalık ortaya çıkar. Bu nedenle damarların içinde biriken kirli kan sonucu oluşan hastalık meydana gelmektedir.

Genellikle varis oluşumunun en önemli nedenlerinden birisi de uzun süreli olarak aynı pozisyonda ayakta hareketsiz olarak durmaktır. Bununla birlikte varis genetik olarak da nesilden nesile aktarılabilen bir hastalık olduğu için de bireylerde kendiliğinde de kalıtımsal olarak oluşabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre kadınlarda varis daha çok görülmektedir. En çok kilo sorunu ile mücadele eden bayanlarda varis sorununun yaşandığı bilinmektedir. Buna bağlı olarak ise fazla kiloların varis oluşumunu tetiklediği söylenebilir.

Varis oluşumunun en önemli nedeni hareketsiz yaşam sürmektir. Bunun için hastalığın başlangıç evresinde spor ve egzersiz yapmak hastalığın ilerlemesinin durdurulması veya yavaşlatılmasına etki etmektedir. Bu nedenle hareketsiz yaşamı terk etmek varisin tedavi edilmesi için de çok önemlidir.

Varis tedavisi günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık dışarıdan müdahale ile de ameliyatsız olarak yapılabilmektedir. Ancak varisli damarların son durumu tercih edilecek olan tedavi yönteminin belirlenmesinde de büyük bir rol oynamaktadır.

Varis çorabı varis tedavisinde büyük bir etkendir. Varis hastalığı teşhisi konulan kişilerin kesinlikle kendi ölçülerine de uygun olarak yapılan varis çorabını doktorun tavsiye ettiği süre zarfı içinde düzenli olarak kullanması hastalığın ilerleme sürecini yavaşlatmak açısından büyük bir etken olmaktadır. Ancak varis, varis çorabı ile tedavi edilemez varise bağlı şikayetleri hafifletilir. Bu nedenle varisin tedavi ettirilmesi gerekir.

Varis İlaçları

Bunların dışında ilaç tedavisi varis için çok etkili olmayan bir tedavi yöntemidir. Ancak varis hastalığına bağlı şikayetleri hafifletmek için üretilmiş ilaçlar kalıcı olarak varis tedavisi yapılacağı tarihe kadar kullanılabilir. Bu ilaçlar daflon ve venoruton gibi ilaçlar olup doktor kontrolünden sonra kullanılmalıdır.

Varis hastalığının belirtilerinin hafifletilmesi için evde alınabilecek belli başlı önlemler ayakları yüksek bir yerde tutmak soğuk su ile yıkamak şeklinde sayılabilir. Ancak varis tedavisi olmak için mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Varis Nedir?

Comments

  1. Hocam merhaba, benim bacaklarımda çok miktarda damar var. damarların rengi de yeşil mavimsi. bu çok kalın damarların hepsi varis midir? ne yapmam gerekir.

    1. Orhan bey geçmiş olsun. Bacaklarda görülen her damar varis olmayabilir. Bacaklarda cilt yüzeyinden görünen damarların varis olup olmadığını anlamak için mutlaka ayakta renkli doppler ultrason ile venöz haritalama yapılması gerekir. Varisli damarlar bacaklardaki toplardamarlarda görülür. Bacaklarınızda gördüğünüz tüm damarlar toplardamar değildir. Atardamarlarda varis olmaz. Bu nedenle mutlaka muayene olmanız gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir