Skleroterapi

Varis İçin Skleroterapi

Skleroterapi çok kolay ve konforlu bir tedavi yöntemidir.

Skleroterapi çok kolay ve konforlu bir tedavi yöntemidir.

Varislerin belirtileri çok çeşitli olmakla birlikte, varis sorunu halk arasında yaygın halde görülmektedir. Varisin birçok meydana geliş sebebi vardır. Genetik nedenlerle varis görülebildiği gibi, hormon ve gebelik gibi nedenler varisin oluşmasına sebep olabilir. Bu rahatsızlığın alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan etkilendiğini ve aşırı kiloların varise sebep olabildiğini biliyoruz. Eğer yaşamınızda yeterince hareket yoksa veya çok uzun sürelerde ayakta durmak zorunda kalıyorsanız, bacaklarınızda varis görülme ihtimaliniz vardır. Çeşitli ilaçlar, dar kıyafetler, kötü beslenme alışkanlıkları ve kabızlık da, varisin oluşma sebepleri arasındadır.

Varis Nasıl Meydana Gelir?

Toplardamarlardaki kapakçıklardan kaynaklı varis sorununda, kan gerektiği gibi bacaklardan kalbe doğru taşınamaz. Bu durum zamanla basınç oluşturur ve toplardamarlar genişler. Bu durumda genişlemiş, kıvrımlı damarlar ortaya çıkar. Kılcal varisler de küçük boyutlu varis türü olup, görünümü ağ şeklindedir. Damarlardaki pıhtı oluşumu da varisin oluşmasına neden olabilir. Varislerin sebepleri ile ilgili uzman incelemesi yerinde olacaktır. Varislerin ölçümü ve nedenleri belirlendikten sonra, eğer tedavi gerekiyorsa, birçok varis tedavi yöntemiyle varisten kurtulmak mümkün olabilir.

Skleroterapi ile Varis Tedavisi

Varis tedavisi artık ameliyata gerek olmayan yöntemler ile yapılabilmektedir. Varislerin durumu ve dağılımına göre birçok ameliyatsız varis tedavi yöntemi ile hastalar kolayca varislerinden kurtulabilir. Ameliyata göre daha kısa süreli işlemler, hastaların bu tedavi yollarını seçmelerine neden olmaktadır. Etkili varis tedavi yöntemlerinden biri de skleroterapi yöntemidir. Ameliyatsız varis tedavisi yollarından biri olan skleroterapi işlemlerinde hastanın sağlık kuruluşunda uzun süre bulunmasına veya yatmasına gerek yoktur.

Uygulamadan önce, renkli Doppler ultrasonografi ölçümüyle varislerin durumu ve yerleri tespit edilmektedir. Uzman doktorunuz varisinizin durumu ve nedenleri üzerine inceleme yaptıktan sonra tedaviye geçilebilir. Skleroterapi yönteminde kullanılan solüsyon, damara girecek ince bir iğne ile damarlara verilmektedir. Bu yöntemde solüsyon hava ile karıştırıldığında köpükle varis tedavisi olarak adlandırılır. Skleroterapi yönteminde kullanılan iğneden dolayı, iğne ile varis tedavisi olarak da bilinmektedir.

Skleroterapi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

Comments

  1. Daha önce skleroterapi yaptırmıştım. Ancak yeni varislerim oluştu. Acaba skleroterapi ile varis kalıcı olarak yok edilemez mi?

    1. Skleroterapi varis oluşmuş olan damarların içinde yapılan bir ilaç tedavisidir. Bu damarların kapatılmasından sonra başka damarlarda varis olmasının önüne geçilemez. Bu nedenle skleroterapi için “sadece yapıldığı damarlar için sonuç doğurur” demek doğru olur. Çoğu hastamıza skleroterapi yaptıktan sonra oluşan yeni varisleri de kapatıyoruz. Hastalarımız mutlu olana kadar tedaviye devam ediyoruz.

  2. hocam merhaba, skleroterapi yapılmadan önce ne gibi işlemler yapılıyor. Bir hazırlık yapmam gerekiyor mu? skleroterapi ygulamasından sonra ne kadar sürede iyileşiyor.

    1. Mehmet bey geçmiş olsun. Varis tedavisi yapılmasından önce yapılması gereken bir hazırlık yoktur. Bu nedenle tedaviyi her zaman yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir