Buharla Varis Tedavisi

Buharla Varis Tedavisi Nasıl Yapılır

Buharla varis tedavisi probu

Buharla varis tedavisi probu

Varis sorunlarına çözüm arayan bazı hastaların, ameliyatsız varis tedavisi uygulamaları olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak isterler Gelişen varis tedavi teknolojileri, çağımızda hastalarına pek çok ameliyatsız tedavi seçeneği sunuyor. Bunlardan biri de buharla varis tedavisidir.

Varis hastalarının, daha hızlı ve zahmetsiz tedavi imkanı sunan varisin buharla tedavisi, ameliyatla varis tedavisi işleminden çok daha hızlı ve kolay bir yöntemdir. Varislerin birbirinden farklı özelliklere sahip olduğunu daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik. Varisler farklı nedenlerle ortaya çıkmış olabilir.

Her hasta için buhar ve benzeri yöntemlerle uygulama yapılması gerekmeyebilir. Çağımızda sıkça kullanılan varis çorabı, varisin rahatlatılması açısından birçok hastaya tavsiye edilen bir yöntemdir. Varisin buharla tedavisi işlemi için uygun olup olmadığının takdiri ve varisin nedenleri konusunda bilgi sahibi olma bakımından inceleme yapılması gerekir. Renkli Doppler ultrason ile varis hastalarının durumu incelenir ve varis hastalığının ortaya çıkma nedenleri tespit edilir. Bu aşamadan sonra, lazım olduğunda, varisli hastaya buharla varis tedavisi uygulanır.

Buharla varis tedavisi 

Renkli Doppler Ultrason ile yapılan değerlendirmeden sonra bölgesel tedavi uygulaması yapılır. Bu sırada narkoz uygulamasına gerek yoktur. Bu nedenle ameliyathane de gerekmez. Bölgesel anestezi ile varisli bölge yapılacak işleme hazırlandıktan sonra, buhar yöntemiyle varise neden olan damarın kapatılması sağlanır. Lazer yöntemine çok benzeyen bu tedavi yönteminde varisli damar lazer enerjisi yerine buharın taşıdığı ısı enerjisi ile yakılarak kapatılır. Ameliyattan farklı olan bu varis tedavisi yöntemi sayesinde hasta aynı gün içinde, hastane yatışı yapmadan, dinlenmek üzere evine gidebilir.

Buharla varis tedavisinin yan etkileri var mı? Buharla varis tedavisi başarı oranı oldukça yüksek bir yöntemdir. Varis sorununa çare olan bu yöntem, çok kısa bir zaman içinde uygulanır ve genellikle çok başarılı sonuçlar verir. Lazer işleminden sonra olduğu gibi bu uygulamadan sonra da uygulama yapılan bölgede kızarıklıklar veya morarmalar olabilir. Bu belirtiler geçici olarak ortaya çıkabilir. Buharla varis tedavisi ve rasyofrekans yöntemi ile yapılan varis tedavisi sorunlu bölgenin iptaline yönelik çalışmalardır. Bu yöntemlerde, ameliyat olması gereken bir hasta gibi yatış yapılmasına ve tedaviden sonra hastanede bir süre kalmanıza gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir